Co to jest homocysteina?

Homocysteina, (HCY) to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów.
Jest to aminokwas siarkowy, który powstaje u człowieka w wyniku demetylacji aminokwasu metioniny, pochodzącej ze spożywanego białka.
Homocysteina, aktualnie uważana jest u ludzi za niezależny czynnik ryzyka rozwoju m.in.:
- zmian miażdżycowych
- zawału mięśnia sercowego
- udaru mózgu
- zmian zakrzepowych

Prawidłowe wartości mieszczą się w granicach 5 ? 15 ?mol/l. Wyższe wartości określane są terminem "hiperhomocysteinemia", gdzie za postać ciężką przyjmuje się wartości ponad 100 ?mol/l.

Co jest przyczyną wysokiego poziomu homocysteiny ?
Wysoki poziom homocysteiny może być wywołany brakiem pewnych witamin w organizmie. Istnieje również grupa osób z genetycznie uwarunkowanym zaburzeniem metabolizmu homocysteiny. Osoby, u których stwierdzono tą dosyć powszechną nieprawidłowość, powinny stosować dietę bogatą w kwas foliowy oraz witaminy B6 i B12.

Czy można kontrolować wysokość homocysteiny ?
Najłatwiej jest stosować dobrze zbilansowaną dietę opartą o warzywa liściaste, kapustę, sałatę, owoce cytrusowe, rośliny strączkowe groch, fasola, soczewica, mięso, ryby, a także preparowane kiełki zbóż oraz płatki zbożowe. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących diety skonsultuj się z dobrym dietetykiem.

Warto wiedzieć że homocysteina to rodzaj aminokwasu obecnego w organizmie człowieka. We krwi pojawia się w wyniku trawienia pokarmów zawierających białko. Jej niewielka ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak zbyt wysoki poziom homocysteiny uszkadza naczynia krwionośne, czyli śródbłonek naczyniowy co sprawia ż nawet niewielka ilość cholesterolu łatwiej osadza się na ścianach naczyń doprowadzając o stanów miażdżycowych i zakrzepów.
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że przyczyną miażdżycy jest homocysteina. Badania wskazują, że dieta śródziemnomorska zmniejsza stężenie homocysteiny we krwi i przeciwdziała miażdżycy, która jest główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych.

Witamina B12:
-pomaga w funkcjonowaniu układu nerwowego
-wpływa na prawidłowy metabolizm homocysteiny
-wpływa na prawidłową produkcję czerwonych krwinek
-pomaga we właściwym funkcjonowaniu układu odpornościowego

Kwas foliowy:
-pomaga w prawidłowej syntezie aminokwasów
-wpływa na prawidłową produkcję krwii
-wspiera prawidłowe funkcje psychologiczne

Połączenie tych dwóch składników znajdziesz w produkcie Forever B12 Plus