Ból w korzonkach?
Rwanie w stawach przy zmianie pogody ?
Poranna sztywność w stawach?
to może być już tylko wspomnieniem...

dr. Katarzyna Zgirska-Kulazińska lekarz medycyny

Zmiany zwyrodnieniowe stawów

We współczesnym świecie wyjątkowo rzadko spotyka się idealny stan układu kostno-stawowego. Prawie każdy z nas ma w jakimś stopniu zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów i to w coraz wcześniejszym wieku. Stawy ulegają zużyciu i uszkodzeniu w trakcie codziennych czynności, a dzieje się to znacznie szybciej, jeśli nie dostarczamy odpowiedniej ilości składników budulcowych i regeneracyjnych.
Najwcześniejsze objawy to poranna sztywność stawów związana z nagromadzeniem się nadmiernej ilości płynu stawowego w godzinach nocnych. Ponieważ dolegliwość zwykle mija w ciągu kilku godzin po obudzeniu, najczęściej lekceważymy te objawy przez długi czas. Dopiero obrzęki i zmniejszenie sprawności mobilizuje nas do działania leczniczego, tzn. stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Przciwdziałanie

Odpowiednie działanie może uchronić przed tymi problemami, a jeśli już występują - zmniejszyć ich nasilenie.
Kluczem do tego jest uregulowanie gospodarki tłuszczowej, a zwłaszcza zachowanie odpowiedniej proporcji między kwasami tłuszczowymi szeregu omega-3 i omega-6.
Nasza tradycyjna dieta sprzyja zachwianiu równowagi na niekorzyść kwasów omega-3.
Taki stan sprzyja nadprodukcji związków powodujących stan zapalny i uszkodzenie stawów. Dlatego też istnieje konieczność uzupełniania kwasów tłuszczowych omega-3 z ryb, które powinniśmy zjadać trzy razy w tygodniu, oraz kapsułkami z olejem rybim Forever Arctic-Sea.

Waga antyutleniaczy i mikroelementów

Do prawidłowego funkcjonowania stawów potrzebna jest odpowiednia ilość antyutleniaczy i mikroelementów. Jednym z ważniejszych jest siarka, która jest składnikiem budulcowym oraz odpowiada za prawidłowe nawilżenie i odżywienie chrząstki stawowej. Aloe MSM Gel, czyli dimetylosulfan zawierający organiczny związek siarki, oprócz powyższych ma również właściwości antyutleniające, łagodzi stany zapalne i regeneruje uszkodzone tkanki.
Mikroelementy do prawidłowej budowy kości i stawów możemy uzupełniać z Forever Nature-Min, Forever Lite, Forever Calcium. Ponieważ do uszkodzenia stawów przyczynia się nadmierna ilość wolnych rodników tlenowych, musimy utrzymywać prawidłowy poziom antyutleniaczy w organiźmie. Stosujmy więc Forever Lycium Plus i Forever Absorbent C, niezbędne do budowy silnej i wytrzymałej tkanki łącznej.

Nawilżenie dla stawów i ich ruchowość.

Za odpowiednie nawilżenie stawów i prawidłowy ruch chrząstek stawowych odpowiedzialny jest m.in. kwas hialuronowy (HA) - naturalny składnik tkanki łącznej. Jego niedobór zwykle był uzupełniany dostawowo. Obecnie dzięki zastosowaniu odpowiedniego procesu mamy możliwość przyjmowania go doustnie. Kwas hialuronowy jest związkiem o silnych właściwościach higroskopijnych, tzn. ma ogromną zdolność wiązania wody, co warunkuje m.in. jego właściwości nawilżające.
Forever Active HA jest doustnym suplementem, umożliwiającym nawilżenie stawów od wewnątrz.
Dodatek wyciągu z kurkumy, która jest rośliną zawierającą jeden z najsilniejszych związków antyutleniających znanych w przyrodzie (kurkumina), hamuje postęp zmian zwyrodnieniowych chrząstek stawowych.