Dlaczego bioflawonoidy?

Bioflawonoidy - termin ten odnosi się do wielu różnych związków. Szczegółowa klasyfikacja bioflawonoidów obejmuje: flawonole, flawony, flawonony, flawan-3-ole, izoflawony, antocyjanidy. Dotychczas rozpoznano ponad 7000 różnych bioflawonoidów, najbardziej znanymi są rutyna, kwercetyna, kwercytryna, hesperydyna, kemferol, eriodykcjol.

Odkrycie bioflawonoidów

O istnieniu tych substancji ludzkość dowiedziała się w 1936 dzięki węgierskiemu naukowcowi Albertowi Szent-Gyorgyi (odkrywcy witaminy C). Zostały pozyskane z czerwonej papryki i soku z cytryny. Początkowo naukowcy sądzili, że bioflawonoidy to kolejna witamina i nazwali substancje z tej grupy witaminą P (nazwa od Permeability - przepuszczalność), ponieważ w połączeniu z witaminą C miały zdolność zapobiegania szkorbutowi. Wówczas otrzymywano je z pomarańczy i dopiero w wiele lat później okazało się, że rzekoma witamina P jest w istocie mieszaniną flawonoidów, głównie rutyny, w związku z czym odstąpiono od tego nazewnictwa. W naturze chronią komórki roślinne przed chorobami oraz szkodliwym działaniem słońca, grzybów i insektów. Większość z nich jest barwnikami zgromadzonymi w powierzchniowych warstwach tkanek roślinnych (a więc pod skórką).

Znaczenie bioflawonoidów

Bioflawonoidy są "towarzyszem broni" witaminy C.
Są pomocne w przyswajaniu witaminy C i w ochronie tejże witaminy przed utlenianiem.
Podnoszą kondycję naczyń włosowatych, uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i ich przepuszczalność, zapobiegają krwawieniom, wybroczynom, poprawiają przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i obniżają ciśnienie, są "wymiataczem" wolnych rodników, rozkurczają mięśnie gładkie naczyń krwionośnych i przewodów żółciowych, są pomocne w leczeniu miażdżycy.
Poprawiają przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i obniżają ciśnienie, działają przeciwalergicznie, przeciwgrzybicznie, przeciwnowotworowo i przeciwrzodowo.

Źródła w żywności:


Kasza gryczana, borówki, jeżyny, czarna i czerwona porzeczka, pomidory, papryka, grejfruty, sałata, kiwi, brokuły, ruta, cebula, czerwone wino, cytryny ze skórką, kasza gryczana, grejpfruty, głóg, szpinak, śliwki węgierki, wiśnie, owoc dzikiej róży. Ponadto występują w ziołach: rumianku, lukrecji, miłorzębie japońskim, skrzypie, fiołku trójbarwnym, bzie czarnym, dziurawcu.


Znaczenie w odporności

- bioflawonoidy podtrzymują działanie adrenaliny, czyli hormonu nadnercza, który ma znaczenie mobilizujące i stymulujące. Dzięki niej czujemy się rześko i nie męczymy się szybko. Dlatego też warto codziennie w naszym pożywieniu uwzględniać porcję surówek, w której skład wchodzą warzywa zawierające flawonoidy (np. sałatę, pomidory, paprykę) - zażywanie zwiększonych dawek rutyny i witaminy C (w formie naturalnej) zapobiega przeziębieniom, infekcjom oraz grypie.
Uszczelniają one naczynia krwionośne, chroniąc je przed uszkodzeniami oraz atakiem wirusów i bakterii.


Teraz już wiemy dlaczego nasz Forever Absorbent C jest "uzbrojony" w bioflawonoidy cytrusowe.